Na początku roku z wielką radością odkryłam, że wydawnictwo Filia wydało najnowszą książkę jednej z moich ulubionych zagranicznych pisarek Lisy See odkrytej lata temu.
Krąg kobiet pani Tan to kwintesencja świata wschodu z XV wieku. Świata mało nam znanego, kiedy to kobietom krępowano stopy i nie pozwalano na wiele rzeczy.
Czytelnik poznaje historię inspirowaną prawdziwymi losami lekarki żyjącej w Chinach za czasów panowania dynastii Ming. A dokładniej 8 letniej dziewczynki, która po stracie matki musi odnaleźć się szybko w nowej sytuacji. Na jej szczęście zostaje oddelegowana przez ojca do dziadków, którzy będąc światłymi i wysoko postawionymi ludźmi w chińskim społeczeństwie, uczą Yunxian różnych poglądów i umiejętności dotyczących leczenia ludzi a przede wszystkim kobiet. W ten sposób dziewczyna ma być bardziej użyteczna niż większość jej równolatek.
Babcia uczy podstaw naturalnej chińskiej medycyny natomiast dziadek podsuwa jej typowe podręczniki o ciele i zdrowiu człowieka. Jednak jest jej bliżej do nauk babki. Właśnie dzięki temu poznaje Meiling córkę położnej, z którą poznają tajniki Czterech badań i wielu właściwości ziół leczniczych. Uczą się od siebie nawzajem wielu rzeczy, które ułatwią im później życie. A dodatkowo rozkwita miedzy nimi ta najpiękniejsza kobieca przyjaźń.
„Przyjaźń to umowa między dwoma sercami. Gdy serca się zjednoczą , kobiety mogą śmiać się i płakać, żyć i umierać razem.”
Niestety przyjaźń zostaje wiele razy wystawiona na różne próby, w tym zakaz nałożony przez teściową Yunxian, aby zaprzestała nauki leczenia.
W jaki sposób uda sie jej obejść ten zakaz? Co spowoduje, że jej metody przetrwają 5 wieków i będą nadal stosowane?
Jeśli chcecie dowiedzieć się tych rzeczy a przy okazji poznać 4 kwintesencje kobiecości, czym są dni spinania włosów lub czas siedzenia cicho to zapraszam do lektury tej niezwykłej książki.
Krąg kobiet pani Tan jest wyjątkowo malowniczo opisany z wszelkimi detalami życia w tak odległych czasach. Przedstawiony w pierwszej osobie jest bardzo wciągający, także trudno się oderwać od historii Lisy See. Zresztą jak zawsze gdyż niezmienny styl pisarki i do tego dokładny research wpływają na przyjemny odbiór powieści. A przy okazji można wiele rzeczy się dowiedzieć, bo tu jest wiele ciekawostek dotyczących chińskiej kultury. Jak w większości tytułów autorki.
W wersji audiobooka Krąg też jest genialny, gdyż książkę czyta Anna Ryźlak. I robi to znakomicie.
Polecam serdecznie i zapraszam do lektury.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Autorom książek w obiektywie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz