wtorek, 31 grudnia 2024

Pierwszy blogowy ranking







Pierwszy raz w swojej pięcioletniej działalności blogowej zdecydowałam się podsumować mój rok czytelniczy. Głównie dlatego, że w tym roku sporo sie u mnie działo. Bo oprócz stałych współprac pojawiły sie moje pierwsze patronaty. I to jakie. Pierwszy raz  moje logo pojawiło się na okładce książki. Do tej pory pamietam te emocje, jak wydawnictwo Letra przysłało maila potwierdzającego współpracę. Oraz jak Artur Tojza spośród wielu blogerek wybrał Zaczytaną Podróżniczkę na patronkę Słonej Wanilii.  Bardzo dziękuję za tę możliwość. Kolejne doświadczenie zdobyte.

W 2024 przeczytałam ponad 30 powieści, więc jest z czego wybierać.  A będzie oceniona 10-tka najlepszych pozycji. Uwierzcie, nie jest to łatwe, gdyż każda książka ma w sobie coś rewelacyjnego.

Gatunków było wiele gdyż z przyjemnością odkryłam , że polscy pisarze piszą również ciekawe pozycje z cyklu przygodowo sensacyjnych z elementami historii. Niektórzy autorzy także mnie mile zaskoczyli pisząc w zupełnie innych gatunkach, niż do tej pory  czytelnika przyzwyczaili.  

To na początek krótki ranking książek zagranicznych. 

1. Zaginiony Van Gogh -  Jonathan Santlofer - niezwykła przygodówka z zacięciem artystycznym , coś co najbardziej lubię. Bardzo szybka akcja, wyraziste postacie i ciekawe nieodkryte wątki dotyczące Van Gogha.

2. Korzenie - Mika Nousiairen  -  bardzo wciągająca obyczajówka, która przedstawia bardzo realnie życie w Skandynawi

3. Wypatruj naszej gwiazdy - Imogene Salva -  prawdziwa historia, która uświadamia jak bardzo wojna wpływa na losy ludzi i do czego prowadzi.


Moje odkrycia roku 2024

1. Słona Wanilia  tom 2 i 3- Artur Tojza

2. Sekret Bibliotekarki - Wioleta Piasecka

3. 9 kołatek Troja - Alicja Czarnecka- Suls


Nowy gatunek w dorobku literackim 2024

1. Smugi -  Małgorzata Starosta  - true crime

2. Szeptucha. Na ołtarzu ciszy - Bianka Kunicka - powieść historyczna 

3. Na zboczu góry - Ewa Bauer - thriller, kryminał


10 najważniejszych  tytułów z literatury polskiej 2024

1. Smugi - Małgorzata Starosta

2. Czerwony - Agnieszka Lis

3. Taksówkarz - Anna Kasiuk

4. Wyluzuj Kobieto - Katarzyna Grochola 

5. Sekret bibliotekarki - Wioleta Piasecka

6. Szeptucha. Na ołtarzu ciszy - Bianka Kunicka

7. Silne Kobiety - Sylwia Markiewicz 

8. Dom lwic - Zuzanna Arczyńska

9. Burza - Zuzanna Gajewska

10. Legendy Ostatniego Wszechświata - Kalina Bobras


Gratuluję wszystkim, dzięki Wam literatura polska nie jest ani nudna ani trudna. I bardzo dobrze  czyta się nasze krajowe powieści . 

I oby tak dalej.





niedziela, 29 grudnia 2024

Na dobry humor Ukochany z piekła rodem

W ramach poprawy humoru przed świętami w czeluściach audiobooków oferowanych na empikgo trafiłam na wznowienie książki Alka Rogozińskiego pt. Ukochany z piekła rodem. I jakież było moje zaskoczenie, gdy odkryłam, że nie znam debiutu tegoż autora. Alku wybacz!


Ukochany z piekła rodem to bardzo dynamiczna i przezabawna historia o perypetiach trochę zwariowanej pisarki Joanny, która jak się okazuje nie ma farta do mężczyzn. A gdy już poznaje Konrada niczym księcia z bajki to to szczęście nie trwa zbyt długo.  Bo gdy wraca do domu, odkrywa jego zwłoki. 

Co takiego wpłynęło , że został zabity? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Czy ukochany wszystko mówił o sobie Joannie? A może chodzi o coś zupełnie innego?

Joanna, niczym bohaterka kryminałów Joanny Chmielewskiej, nie pozostawia śledztwa samej policji i wraz ze swoją niezłomną agentką Betty próbuje rozwiązać zagadkę śmierci ukochanego. Im więcej się o nim dowiaduje, tym bardziej jest przekonana, że nie  ma szczęścia do normalnych mężczyzn. Podczas jej oraz policji śledztwa wychodzą na jaw ciekawe szczegóły życia gwiazd czy celebrytów a także nieznane fakty o willi pisarki. Tutaj właśnie autor mógł wykazać się wiedzą ze swojego doświadczenia dziennikarskiego  i zrobił to wybornie. 

Zagadka kryminalna i wyraziste postacie takie jak sama Joanna, Betty czy jedna z opisywanych gwiazd Klaudia Hutniak czynią z tej książki przezabawną perełkę, która poprawi humor każdej marudzie. Bo jest tu świetnie wkomponowany humor sytuacyjny jak i satyryczny. Jak widać Aleksander Rogoziński w swoim debiucie dał czadu. I co najciekawsze bardzo zgrabnie nawiązał w nim do pierwszej królowej komediowego kryminału Joanny Chmielewskiej. Ze znanym sobie wdziękiem wprowadził czytelnika do świata, w którym po raz pierwszy pojawia się jedyny i niepowtarzalny komisarz Darski…

Jak wspominałam wcześniej Ukochanego z piekła rodem w pierwszej połowie przesłuchałam w formie audiobooka. O mamo, jakie to było rewelacyjne . Tomasz Sobczak jako lektor sprawdził się idealnie. To była uczta dla moich uszu. 
Drugą połowę pochłonęłam w formie ebooka. Także książka została przeczytana w dwa wieczory. I od razu na mojej twarzy pojawił sie uśmiech. A o to właśnie chodziło !

Polecam serdecznie na jesienną bądź zimową chandrę. 















poniedziałek, 16 grudnia 2024

Wielkie iluzje

 


Lubię odkrywać nowe polskie pisarki i w tym roku dzięki wydawnictwu Pascal miałam możliwość poznać  pióro Ewy Popławskiej. Moją pierwszą a zarazem najnowszą pozycją od tej autorki są Wielkie iluzje. 

Wielkie Iluzje to dalsze losy Anny i Kazimierza Warszawskich, których wojenna zawierucha wygnała z rodzinnego Wilna do Gdańska. Po jako takim ustatkowaniu i wielu zawirowaniach w Bezdrożach -  pierwszej części o losach bohaterów - małżeństwo stara sie żyć po swojemu. (Podkreślam, że nie znałam wspomnianej książki i nie potrzeba od niej zaczynać, bo autorka zgrabnie wprowadza czytelnika w życie postaci.)

Jednakże nie jest to łatwe w powojennym Gdańsku, gdzie każdy na każdego patrzy wilkiem i podejrzewa o wszystko. Bowiem są tu opisane upiorne czasy komunizmu, kiedy działy się nieprawdopodobne rzeczy. I takie sytuację są tu miedzy wierszami opowiedziane. Ania mieszka w pokoju na poddaszu, a Kazimierz do czasu tragicznego wypadku koncertuje po całej Polsce. Każde z nich wiedzie zupełnie inne życie, jednakże po niebezpiecznym wydarzeniu ich losy znów się splatają w dość nietypowych okolicznościach. Bo przeszłość Ani nie wszystkim pasuje…. I niektórzy chcą ją za nią ukarać. Bo jak się okazuje starzy wrogowie dybią na ich życie. 

Jakie fakty wyjdą na jaw? Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Warszawscy cieszyli się codziennością? Czy przy okazji odnajdzie się zaginiona siostra Anny, Maria?

Książka Ewy Popławskiej na początku niezbyt porywa, bo czasy które opisuje nie są chlubną częścią historii Polski. A że, autorka bardzo dosłownie i plastycznie przedstawia ten szarobury czas, to naprawdę można poczuć stagnację i klimat PRL-owskiego Gdańska. Na początku niezbyt mi to pasowało ale im dalej czytałam zrozumiałam przekaz pisarki. 

Na szczęście niezwykle lekkie pióro pisarki ułatwia poznawanie rzeczywistości społeczeństwa ludowej Polski oraz losów głównych bohaterów. Anna i Kazimierz są barwnymi i ciekawymi postaciami, które nadal przeżywają traumę wojny i wielu niezbyt chlubnych wydarzeń z przeszłości. Czy uda im się o tym zapomnieć? Jakie mieli nadzieje? Co było  dla nich marzeniem a nie iluzją? Czy będą mogli być w końcu sobą?

„W końcu najważniejsze to porzucić iluzję. Zdjąć maskę i przestać odgrywać rolę.”

Ja mimo wszystko jestem pod wrażeniem Wielkich Iluzji, które czyta się na jednym wdechu. Fakt faktem może to trwać ciut dłużej przynajmniej w pierwszej połowie powieści Ewy Popławskiej, za to w drugiej akcja nabiera rozpędu. I teraz aż się prosi aby poznać dalsze losy Anny i Kazimierza w czasach walki o wolność. Czyż nie? Może i tak się stanie….

Polecam

















środa, 11 grudnia 2024

Co skrywają Smugi?

e

 


W ostatnim czasie pojawiło się sporo premier. I mimo wielu zaległości zaciekawiła mnie nowość od Małgorzaty Starosty pt. Smugi. Czemu? Co takiego jest w tej historii, że nie można się oderwać? 

Smugi to powieść poruszająca temat rodzinnej tragedii z przed 30 lat. To jedna z pierwszych tej autorki, która dotyka w tym przypadku gatunku true crime , który jest nowy w jej dorobku. Czy podpasował pisarce? Czy udało sie jej zachować odpowiedni klimat? 

Książka zaczyna się szybką i zaskakującą akcją, gdy Szawła główna bohaterka dowiaduje się , że chce z nią rozmawiać policja. W ciągu kilku chwil jej misternie ułożony świat zaczyna się chwiać. 

Czemu? Co takiego się wydarzyło, że musi wrócić do przeszłości i do rodzinnych stron? Czemu stare śledztwo zostaje na nowo otwarte? Czy oraz jakie tajemnice wyjdą na jaw? Dlaczego zostaje zamieszana w to wszystko? Kogo się najbardziej chroni?

Akcja powieści dzieje się w głównej mierze na Podlasiu, które jest ukochanym rejonem pisarki.

To tam w Krzyżajnach mieszka rodzina Szawły, gdzie lata temu zaginęło kuzynostwo głównej bohaterki. I właśnie tu kolejne dwie osoby też giną w tajemniczych okolicznościach.
Całe śledztwo prowadzi komisarz Lesiak, który także okazuje  się jej dalszą rodziną. Zaskakujące czyż nie? Młody policjant próbuje rozwikłać bieżące śledztwo, jednakże trafia na trop, który łączy je z dawnym nie do końca wyjaśnionym…. Co się stało, że nie można było jego zakończyć? Czy powrót Szawły z ojcem w rodzinne strony pomoże rozwiązać sprawę?

Tu wszędzie , gdzie się nie obejrzę, są smugi, jakby ktoś ścierał brud’”

Smugi to bardzo klimatyczna i tajemnicza historia, która wciąga czytelnika, tak że nie można sie oderwać. Czasem trzeba czytać ją z przerwami aby móc zrozumieć zawiłości zarówno śledcze jak i prawne. Bo jak sie okazuje prawo tu nie zadziałało zbyt dobrze, czyż to nie absurd? Powieść bowiem wskazuje, że wygrywa tu raczej ambicja pewnych ludzi oraz to, że zawodzi system.

„ Prawo i sprawiedliwość to są kompletnie różne sprawy”

W tą smutną i niełatwą  powieść pisarka umiejętnie i bardzo delikatnie gdzieniegdzie wplata lekko ironiczne poczucie humoru. Dzięki temu ułatwia czytanie tak mrocznej i poważnej książki o makabrycznym wydarzeniu w spokojnej podlaskiej wsi. 

Mam nabytą alergię na idiotyczne pytania, ale zamiast wysypki dostaje ataku złośliwości.”

Ja jestem pod wrażeniem Smug pod kątem i niezwyklej historii jak i charakternych postaci jak np. Matylda lub babka Radziejewska. Spodobało mi sie także podejście do wyjaśnienia prawie przedawnionego śledztwa. Te taśmy, wspomnienia i niezwykle mroczny klimat i jeszcze niełatwe rodzinne relacje. Sztos
Tym gatunkiem Małgorzata Starosta zaskakuje i udowadnia, że potrafi pisać prawdziwe true crime.  I robi to znakomicie. 

To samo można odczuć słuchając audiobooka, bo dla porównania przesłuchałam też fragmenty wręcz rozdziały genialnego słuchowiska. Wychowana na dawnych radiowych, miałam sporą frajdę. A do tego jacy świetni aktorzy i lektorzy w nim grali: Anna Szymańczyk, Paulina Holz, Artur Dziurman i w końcu odczarowany Filip Kosior.  Dodatkową robotę zrobiła muzyka, bo to właśnie ona wprowadza tajemniczy klimat. 

Także gorąco polecam Smugi zarówno w wersji pisanej jak i audio.




 


 








 









poniedziałek, 2 grudnia 2024

Życie Od Nowa wg Anny Kasiuk




Listopad był miesiącem gdzie książki z pozytywnym przesłaniem były mi bardzo potrzebne. Jesienna chandra to niełatwa sprawa.

Jedną z takich pozycji jest najnowsza powieść Anny Kasiuk pt. OdNowa, która porusza na wskroś przeżyciami Ewy, głównej bohaterki, ale i daje sporo nadziei. Na lepsze czy nowe? A może nieznane….

Czemu? Co takiego wydarza się , że traci względne bezpieczeństwo? Co jeszcze  ją mocno doświadcza przez całe jej życie?

„A ja odnoszę wrażenie,  że moje życie się zatrzymało. Czuję się tak, jakbym wysiadŁa z rozpędzonego pociągu i stała na zupełnie obcej stacji. Nie wiem, dokąd iść, jak wrócić na swoje tory. Boję się, że nie zdołam już podążać z takim zaangażowaniem drogą, jaką znam.”

Ewa w swoim totalnym zagubieniu ma na szczęście wsparcie w przyjaciółkach i rodzinie. Ale czy we wszystkich? Po osobistej  tragedii stara się odbudować swoje i córki życie. Sprzedaje dom i powoli daje sobie szanse na inne nowe a może i spokojniejsze życie. 
Z marazmu wyciąga Ewę,oprócz przyjaciółek, nieoczekiwany człowiek, który był niegdyś jej mistrzem. Pokazuje jej, że życie po traumatycznym zdarzeniu może być piękne, gdyż sam coś takiego przechodził. Wspólnie w galerii Ewy wspierają sie nawzajem i uczą radości z życia . Dodatkowo pojawiają  się nowe możliwości i szanse poznawania nowych ludzi.  Czy Ewa przełamie się i wyjdzie ze strefy komfortu? Co z tego wyjdzie?

Anna Kasiuk w OdNowa pokazuje delikatnie a zarazem mocno etapy przeżywania żałoby. Od niesamowitej tęsknoty przez marazm do akceptacji faktu straty. Pisarka robi to jak zawsze bardzo dogłębnie, że aż przejmuje czytelnika historią Ewy na wskroś. Po niektórych rozdziałach trzeba sobie odsapnąć i ułożyć w głowie emocje głównej bohaterki. Do tego wszystkiego dochodzą skomplikowane relację między matką a córką. A uwierzcie, nie są one łatwe…. W tym wszystkim jest ojciec Ewy, który stara się odnaleźć w trudnej sytuacji. I często staje po stronie córki.

Jednakże książkę czyta się bardzo szybko. (Przeczytałam w weekend) 
Styl literacki pisarki jest niezwykle wzruszający i przejmujący, mimo to ciężko oderwać się od powieści. Może dlatego, że  w jej  drugiej połowie autorka  opisuje bardzo pozytywnie perypetie damsko-męskie głównej postaci. Dzięki wyważonemu połączeniu tychże wątków nie jest ta historia za smutna, a wręcz przeciwnie daje spore nadzieje. 

Jak wszystkie pozycje autorki  Odnowa jest bardzo wciągająca i pozostaje na długo w pamięci czytelnika. 

Gorąco zachęcam do lektury.