poniedziałek, 17 lipca 2023

Szepty dzieciństwa





Ostatnio trafiłam na nieco starszą pozycje bo z 2015 roku jeszcze nie do końca jeszcze poznanej autorki Anny Sakowicz. Wiele słyszałam dobrego ale wiadomo samemu najlepiej sprawdzić. 
Szepty dzieciństwa to jedna z pierwszych powieści pisarki, która zdobyła nagrodę od portalu Granice.pl Czy słusznie? Co jest w  niej takiego, ze wzrusza i porusza serce? 

Szepty dzieciństwa to historia zwykłej polskiej rodziny, która mierzy się z biedą i problemem alkoholowym seniora. Czy może coś jeszcze pójść nie tak? Czy pojawienie się dawno niewidzianej przyjaciółki głównej bohaterki? Czy może nagle odnalezienie dzienników matki Basi? 

Basia to główna bohaterka, która stara się jak może aby wiązać koniec z końcem. Pracuje, prowadzi zwykle proste życie.  Wychowuje  także dwójkę grzecznych dzieci Kasię i Pawełka , którzy marzą o normalnym życiu. Aby móc poprawić funkcjonowanie rodziny i jej finanse zaczyna drugą pracę, która na początku wydaje się  być dochodowa. I daje Basi szanse na chwile luksusu. 
Co może być takim luksusem dla głównej postaci? Co jest dla jej dzieci  normalne? Czego im tak bardzo brakuje?  Czy ich marzenia kiedykolwiek się ziszczą? A jeśli nawet, to jakim kosztem? 

Mietek to mąż Basi, niezbyt może zorganizowany, ale swoje wie i troszczy się o rodzinę. Czy słuszne ma obawy wobec pomocy  ze strony Uli?
 
Senior  rodziny to ojciec Basi, który po śmierci żony topi smutki w alkoholu , na który wydaje cała swoją rentę  i w związku z tym nie dokłada się za bardzo do życia rodzinnego. Po nagłym pojawieniu się Uli, koleżanki Basi bardzo szybko trafia do ośrodka, w którym leczą uzależnienia. Czy to pomoże zwalczyć demony przeszłości i zapomnieć o żonie, która nie była zbyt dobrą matką i żoną? Czy zmieni jego nastawienie do życia?

Tak wiem, strasznie dużo pytań dotyczących życia. Ale taka właśnie jest ta książka. Prosta, zwyczajna ale i bardzo mądra.  Porusza bowiem tematykę zwyczajnego biednego funkcjonowania w małym miasteczku i pokazuje nadal  jednak istniejące różnice „międzyklasowe”. I przedstawia co daje  posiadanie większej ilości pieniędzy. Wolność w zakupach, inwestowaniu w dzieci , zapewnieniu rodzinnych potrzeb. 

Anna Sakowicz swietnie tu opisała  życie kasjerek w sieciowym supermarkecie oraz problem społeczny jakim jest wytykanie palcami przez dzieci tzw. Bogatych rodziców w szkole. Poza tym pokazuje jak myślą i jak podchodzą do życia tzw. Biedni ludzie. Co w takim życiu daje im siłę do działania i jak do niego podchodzą. 

Szepty dzieciństwa to także symboliczny i dosłowny tytuł nawiązujący do niezbyt łatwych stosunków między matką a córką. Bo gdy Basia odnajduje dzienniki matki, budzą się w niej stare obawy typu czy na pewno jest dobrą rodzicielką dla potomstwa. A także pojawia się poczucie , ze nigdy tak naprawdę nie była chciana i kochana przez rodziców. A to ma duży wpływ na jej i rodziny życie. Widać tutaj, ze pisarka przyłożyła się do tematyki DDA i problematyki alkoholu w rodzinie. 

Tak, ta powieść słusznie otrzymała nagrody literackie, bo jest w niej zawarte wszystko. Dobrze zarysowane postacie i ich życie oraz emocje. Oraz swietnie poprowadzona fabuła. A sam styl Szeptów dzieciństwa powoduje, ze trudno się oderwać od książki Anny Sakowicz. Teraz już wiem, ze warto nadrobić zaległości w lekturze innych pozycji wspomnianej autorki. 

W skali od 1 do 6 oceniam Szepty dzieciństwa na 6. Brawo!

Dziękuje za egzemplarz recenzencki portalowi Sztukater.pl. 


1 komentarz: