Najnowsza książka Agnieszki Walczak Chojeckiej to komedia dość dziwnych pomyłek, w którym wiele się dzieje.
Natalia w wyniku nieszczęśliwego wypadku traci męża i dostaje w „spadku” opiekę na jego matką oraz wiele nieoczekiwanych zmian w życiu. Chcąc odciągnąć od siebie uwagę poszukuje mężczyzny godnego jej teściowej.
Ida to ekscentryczna starsza pani, która stara się uprzykrzyć synowej życie w każdy możliwy sposób. Ma sporo tajemnic rodzinnych i nie tylko, którymi z nikim się nie dzieli. A jeśli już to bardzo zdawkowo i protekcjonalnie.
Ola to najmłodsze pokolenie, które chce jak najszybciej wyrwać się z toksycznych relacji rodzinnych między babcią a matką. I w wyniku podróży poniekąd służbowej ląduje na jordańskiej pustyni na ponad dwa miesiące z niewidomych przyczyn dla rodzicielki.
Czy ten manewr córki Natalii spowoduje bliższą komitywę między synową a teściową? Do czego doprowadzą poszukiwania córki ? Dlaczego Ida nie denerwuje się zniknięciem wnuczki? Co jeszcze się przy tej okazji wyda? Czy w tym wszystkim jest szansa na jakąkolwiek przygodę miłosną?
Bo w międzyczasie pojawiają się dwaj panowie, którzy wspierają kobiety w tej całej zawiłej sytuacji.
Uff strasznie tego dużo , szczególnie pod koniec powieści wiele się dzieje.
W moim pierwszym odczuciu powieść ta to tragikomedia lub raczej komediodramat. Wszystko przez wielobarwną oraz wyjątkowo irytującą postać wrednej teściowej, która tylko czeka aby wbić szpilę synowej. Brawo dla pisarki za tak charakterystyczną bohaterkę . Ja byłam wkurzona na maksa. Bo Wszystko co słyszymy o denerwujących teściowych mamy tu w jednej osobie! A do tego pojawia się mało decyzyjna Natalia, która daje sobą manewrować jak naiwne dziecko. Na początku czytelnik jej współczuje ale potem ma dość jej rozmemłania i nie tylko.
Ale im dalej dzieje się akcja to ma się wrażenie, ze wszystko jest jedną wielką pomyłką albo zostało ukartowane. Śledztwo przystojnego detektywa prowadzi do tropu niby niebezpiecznej działalności, wiec można byłoby się spodziewać jakiś przestępców .
Ale nie tutaj bo książka Chłopak dla teściowej kończy się totalnym zaskoczeniem czytelnika.
Nie powiem książkę czyta się dość szybko, bo czytelnik chce wiedzieć jak rozwiąże się wątek Idy oraz Oli. A także ciekawy jest wątku w sumie głównego, czyli czy znajdzie się godny kandydat dla Idy i nie tylko….
Na przykład czy uda się Natalii utrzeć nosa teściowej.
Wielobarwne postacie, wiecznie istniejący spór międzypokoleniowy oraz wartka akcja spowodowały , że w sumie książkę szybko sie czyta. Czy się uśmiałam, no nie do końca. Było kilka zabawnych scen oraz porównań . Nie do końca trafiło do mnie poczucie humoru pisarki. Za to duży plus za ciekawie ujęte wątki podróżnicze i piękne opisy Jordanii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz