niedziela, 27 czerwca 2021

Zakochani w Podlasiu czyli ciag dalszy niezwyklej wycieczki






Drugiego dnia naszej wycieczki na Podlasie dalej odkrywalismy przepiękne krajobrazy. W Mielniku mieszkaliśmy u bardzo sympatycznych gospodarzy w chatach, ,które sam właściciel budował bądź przenosił z innych terenów.  Jego żona natomiast rozpieszczała nasze podniebienie przepysznymi śniadaniami oraz kolacjami. 




Jak wszyscy byli już najedzeni można było ruszyć w drogę aby zobaczyć wiatraki, niestety żaden nie miał śmigieł.  Śmiechu było co niemiara bo większość spodziewała się zwiedzania tego typu budynku A tu taki zaskok.  Najważniejszy jednak dla motocyklisty jest fakt ciekawych tras z pięknymi widokami. Trochę pokluczylismy po naszych polskich drogach i trafiliśmy według planu do kolejnego punktu programu.




Dojechaliśmy do Białej Podlaskiej gdzie znajduje się pałac Radziwiłłów. Podobno  była to letnia rezydencja. 






Niestety niewiele się zachowalo z oryginalnej zabudowy pałacu, ponieważ sam pałac częściowo   zruinowany zostały rozebrany w 1883 roku. Pozostały fortyfikacje oraz:

Brama wjazdowa - zbudowana w 4. ćw. XVII w. Z kolumnową fasadą , ,którą zdobią liczne elementy dekoracyjne, jak: popiersia czy płaskorzeźby.

Wieża wjazdowa (zwana wartowniczą) - wybudowana została w 1. połowie XVII w.

Trzy oficyny - wybudowane przed 1709r. W pierwszej mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, w drugiej Szkoła Muzyczna i  Biblioteka "Barwna" natomiast w trzeciej - Narodowy Fundusz Zdrowia, Bialskie Centrum Kultury, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz wiele innych o przydatności publicznej.

Wieżyczka wschodnia - z 1. połowy XVII w. w stylu barokowym

Kaplica zamkowa  - z ok. 1620




Pod koniec dnia wpadliśmy na chwilę na coroczny zlot motocyklowy w Mielniku, który mieści się nad Bugiem.



A na sam koniec pojechaliśmy do punktu widokowego, skąd można było napawać się pięknymi krajobrazami. 





Dzisiaj podczas powrotu pojechaliśmy na świętą górę Prawosławia polskiego Grabarkę, gdzie znajdują się trzy cerkwie oraz monaster oraz niezwykle wyglądający cmentarz.







 

sobota, 26 czerwca 2021

Tajemnicze Podlasie czyli wycieczka motorowa

W drodze na Podlasie zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc. Pierwszym był Zamek w Liwie 


Następne miejsce to krótka przerwa obiadowa w Drohiczynie , gdzie jedliśmy pierwszy raz zaguby.
Bo nabke ziemniaczaną i kartacze to już znaliśmy. 

I została perełka na koniec zanim dojechaliśmy do celu. PAŁAC W KORCZEWIE 





Pałac  w Korczewie  należał po Kądzieli do rodziny Daniela Olbrychskiego. Tutaj wychowywała się jego mama. 
Pierwsza pisana wzmianka o Korczewie pochodzi z roku 1401 kiedy to książę mazowiecki Janusz I nadał wieś Prejtorowi z Brześca. W owym okresie były to tereny sporne między Mazowszem a Litwą, co tłumaczy istnienie drugiego aktu nadania wsi przez wielkiego księcia litewskiego Witolda pochodzącego z 1416 roku.
W następnych latach dobra korczewskie przechodziły w ręce rodzin Hlebowiczów, Chaleckich oraz Lewickich. Obecnie pałac należy od 1989 roku  do córek Krystyna Ostrowskiego, Renata Ostrowska oraz Beata Ostrowska-Harris.
Odbudowa Pałacu,  po długiej walce o odzyskanie praw własności, po zniszczeniach wojennych I i II wojny światowej trwała 30 lat. Obecnie można zwiedzać pałac a jak pogoda pozwoli także obejrzeć ogrody i park.

A na koniec dojechaliśmy do Mielnika gdzie zastała nas piękna pogoda i polska gościnność. 














niedziela, 13 czerwca 2021

Śmiech to zdrowie czyli ironiczne poczucie humoru Malgosi Starosty


Ostatnio w moje ręce trafiła najnowsza powieść Małgorzaty Starosty pt: Szczęśliwy los do której podchodziłam z rezerwą. Nie mialam żadnych oczekiwań więc  się nie rozczarowałam a wręcz odwrotnie na wszech miar zachwyciłam dawno nie slyszanym a tym bardziej czytanym poczuciem humoru. 
Szczęśliwy Los  to niezwykła historia czterech przyjaciółek,  którym los sprzyja. Po wygranej w Totka zamierzają spełnić swoje największe marzenie  czyli otworzyć pensjonat. I tu pojawiają się schody. Gdy pojawiają się w podlaskim Babiborze zaczynają się dziać dziwne i niebezpieczne rzeczy. Czy pojawienie kobiet w małej miejscowości spowodowało te wszystkie wydarzenia?  Czy po prostu los tak chciał? 
Książka Małgorzaty Starosty jest przewrotną komedia kryminalną zawierającą elementy dobrego thrillera oraz obyczaju a ironiczny wręcz sarkastyczny humor dodaje smaku. 
Poza tym pachnie tu starym dobrem humorem Joanny Chmielewskiej. 
Powieść ta została napisana niezwykle lekkim i barwnym językiem,  bohaterowie są nietuzinkowi a historia zawiera niezwykle tajemnice połączone z dawnymi wierzeniami. Dobry przepis na bestseller. 
Ja jestem zachwycona i czekam na kolejną część serii W siedlisku. 
Uwaga gwarantowane salwy śmiechu, nie czytać w poczekalni lub komunikacji miejskiej. 




wtorek, 1 czerwca 2021

Sila jest kobietą czyli najnowsza powieść Malgorzaty Rogali.



Dziś odbyło się  przedpremierowe spotkanie z Małgorzatą Rogalą w związku z najnowszą książką pt: Kwestia winy. Powieść jest kolejną z serii o Górskiej  i Tomczyku, która porusza ważny problem społeczny jakim jest przemoc wobec kobiet. Bo jak wiekszosci w  swoich książek autorka lubi poruszać ważne a zarazem trudne tematy.  
W tym wywiadzie wiele ciekawych rzeczy  można było się dowiedzieć o pisarce, jej inspiracjach a także o początkach pisarstwa. Prowadząca  zadawała dość długie pytania  ale w sumie dzieki temu wiele ciekawostek pani Malgorzata opowiedziala o warsztacie pisarskim,  swoich aniołach z wydawnictwa i nie tylko. Bardzo milo sie słuchało wywiadu  bo autorka z wielką pasją opowiadała o reserchu,  pokorze, i systematyczności, która jest bardzo ważnym elementem w życiu pisarza.
Dzięki wtrącanym pytaniom  podczas wypowiedzi Pani Rogali można było się dowiedzieć,  że autorka jest bardzo utalentowaną osóbką, która uwielbia sztukę,  architekturę oraz taniec musicalowy  czyli stepowanie, Broadway oraz jazz. Wiem, wiem, moje drugie hobby tutaj wyszło.  
Ja jestem urzeczona Panią Rogalą, więc chętnie zajrzę do serii o Celinie gdyż dotyczy historii sztuki a także do innych pozycji autorki.  Słyszałam, że warto.