niedziela, 16 sierpnia 2020

Cykl Czas na zmiany Agnieszki Lis


Cykl Czas na zmiany mojej ulubionej pisarki tj. Agnieszki Lis to zupełnie coś innego w jej dotychczasowym dorobku. Po pierwsze gdyż do tej pory nie pisała częściowek a po drugie tutaj jest delikatniejsza dla czytelnika w doznaniach.

Pocztówki to niepozorna książka o wakacjach w tropikach, siódemki  nieznajomych, których losy zaczynają się w pewien sposób łączyć. Bohaterów poznajemy powoli w różnych sytuacjach typowo wakacyjnych ale czuje się od początku lekką nutkę niepokoju.
Jedna  nieprzewidziana sytuacja podczas wycieczki powoduje lawinę wynurzeń i tajemnic, których nie potrafili sobie przekazać w cywilizowanych warunkach.  Perfekcyjne małżeństwo okazuje się że jest zbudowane na falszywych fundamentach.  Rodzice nastolatka nie potrafią z nim a i także między sobą rozmawiać i przekazywać ważnych informacji.  Corka z matką zupełnie inaczej widza swoje zycie,przez to ze nie ma mężczyzn w ich życiu.

Ta konkretna pozycja zmusza do refleksji czy w życiu gramy  i dlaczego przed samymi sobą i najbliższymi.  Barwne opisy wyspy i podróży po niej powodują, że czytelnik czuje się jakby sam tam był i razem z postaciami przeżywał ich rozterki życiowe. Ksiazka także dotyka kwestii spełniania marzeń i tych małych jak i dużych.
Jak dla mnie bomba. Nie zostalam zasypana niemożliwymi emocjami jak to pisarka często czyni i potem dochodż człowieku do siebie.  Do tego dobrze się bawiłam poznając uroki i ciekawostki wyspy hiszpańskiej  - miałam chwilową namiastkę urlopu - i dodatkowo większą chwilę  do przemyslenia czemu ludzie przed sobą grają i dlaczego nie spełniamy swoich marzeń. Przecież jest to ważny aspekt naszego życia. Dlaczego o tym piszę, przeczytajcie książkę....
W Pocztówkach Agnieszka Lis w dobry obyczaj wplotła elementy thrillera i to na prawdę dobrze zadziałało . Rewelacja. Wcale się nie dziwię innym czytelniczkom, ze nie mogły się doczekać kolejnej części.  Ja mialam to szczęście,  że za jednym zamachem przeczytałam obydwie.

Widoki to przewrotny tytuł , w pierwszym odczuciu dotyczący tylko i wyłącznie niemego bohatera, którym jest Pałac kultury i nauki . Ale im dalej poznajemy dalsze zawiłe losy bohaterów z Pocztowek nasuwa się pytanie pt:" jakie masz widoki na przyszłość".  Najczęściej takie pytanie zadajemy młodym ludziom  wybierającym kierunki studiów czy tez zmieniającym pracę, czyż nie. W Widokach jest to pytanie jak najbardziej na miejscu. 
W powieści tak jak w życiu ważą się losy młodszych a także starszych postaci.  Zagubionej w nastoletnim życiu Patrycji, Sandry, która chcialaby zmienić fatum rodziny ale boi sie podjąć konkretną decyzję.  Czy słusznie? 
Dotyczy to także życia Kacpra i Sylwii, ktorym od początku kibicowałam.  Młodzi potrzebują stanąć na własnych nogach bez nacisku rodziny na to co muszą, bo pojawiło się dziecko. Tu takze jest poruszony temat spelniania marzeń.  
Tak jak w Pocztówkach tu takze poznajemy zawiłości życiowe, które każdego z nas dotycza w jakiś sposób.  Autorka daje nam w ten sposób pole do popisu a właściwie do przemyślenia własnych działań.  Czy dobrze wybieramy swoje ścieżki zawodowe bądź prywatne? Czym lepiej się kierować w życiu,  zadowoleniem i ambicjami rodziny  czy tez własnym pomysłem na nie , aby mieć satysfakcję i przyjemnosc z tego co robimy. Zostawiam do sprawdzenia, przeczytania i do przemyślenia.  
W Widokach także pojawiają się cechy thrillera.  Na początku wątek Pałacu  powoduje lekkie drżenie serca, bo do końca czytelnik nie jest pewny czy to nie są przypadkiem wyznania psychopaty. Jak ten temat sie kończy nie powiem bo popsuje niespodziankę,  jaką nam zaserwowała autorka. Dodatkowo dzięki tej  nietypowej opowiesci poznajemy ciekawostki i historię najbardziej kontrowersyjnego budynku Warszawy.  
Połączenie obyczaju z thrillerem i jeszcze bardzo ciekawą historią w tle powoduje , że nie można oderwać się od książki.  Rewelacja, polecam gorąco.  
Coś czuję, że następna ksiazka to będzie juz czysty pełnowymiarowy thriller.... bo autorka bardzo dobrze czuje sie w tym klimacie.  Czekam...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz